Dusza | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Dusza

„Używasz lustra, aby zobaczyć swoją twarz; używasz dzieł sztuki, aby zobaczyć swoją duszę.”

George Bernard Shaw

Dusza. 

Czym ona jest? W internecie napisano, że jest to czynnik, który ożywia ciało. Określono go,

jako byt materialny i niematerialny – śmiertelny i nieśmiertelny. 

„Wszystko co jest, posiada bowiem duszę, czy to kamień, czy roślina, czy zwierzę, czy nawet myśl. To, co znajduje się na ziemi i pod jej powierzchnią, ani przez chwilę nie przestaje się przeistaczać, bo ziemia jest również bytem żywym i posiada własną duszę. My stanowimy część tej duszy i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że ona działa zawsze na naszą korzyść.”

Paulo Coelho

Nad tym zagadnieniem, głowią się myśliciele z całego świata. Każdego dnia, ktoś zadaje sobie pytanie: o co chodzi z tą duszą? Dlaczego tak mało wiemy na ten temat? 

Dla mnie dusza jest enigmą. Tajemnicą, która czaruje wiele istnień. Jej ulotność sprawia, że snujemy wizje różnych historii. Jaume Cabre hiszpański pisarz w „Wyznaję” napisał: 

„Ale są takie zakamarki duszy, które pozostają nieznane, bo nie da się poznać do końca drugiego człowieka, choćby nie wiem co.”

Czyżby ta wiedza, dla człowieka została ukryta? Czy może ona jest na wyciągnięcie naszej ręki, tylko my jej nie widzimy? (najciemniej zawsze pod latarnią)

Ja sądzę, że konstrukcja istoty ludzkiej jest bardzo skomplikowana. Arkana tej wiedzy nie są nam udostępnione. Widząc jakim destrukcyjnym jesteśmy gatunkiem, nie dziwi mnie to.

„(…) ludzie sami są jak tunele: jak kręte, ciemne przestrzenie i głębokie jaskinie. Nie da się poznać wszystkich zakamarków ich duszy. Nie można ich sobie nawet wyobrazić.” Lauren Oliver, Pandemonium

Zastanawiam się, czy warto się w tą tematykę zagłębiać? Czas i energia, którą spalamy dociekając, można wykorzystać w lepszym kierunku. Ale czy warto? Może zostaliśmy stworzeni, aby poszukiwać odpowiedzi?

„Nieskończone są kondygnacje duszy ludzkiej – trzeba tylko umieć brnąć nieustraszenie w głąb – albo się zdobędzie swój własny szczyt, albo się zginie – w każdym razie nie będzie to psie życie miernot, wiedzących zaledwie to, że są i to nie bardzo.“

S.I.W. Nienasycenie

Mam nadzieję że dusza jest nam dana, byśmy mogli doświadczać wielowymiarowości. Która jest nieodzownym elementem życiowej egzystencji.

„Okazuje się, że piekło to nie płonąca, wrząca otchłań ognia i cierpienia […]
Piekło jest wtedy, kiedy ludzie, których kochasz najbardziej na świecie, sięgają po twoją duszę i wyrywają ci ją. I robią to tylko dlatego, że mogą.”

Jess Rothenberg, Po tamtej stronie ciebie i mnie

W.

Odwiedź sklep