Mądrość, miłość i przyjaźń | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Mądrość, miłość i przyjaźń

„Prawdziwa mądrość kryje się w tym, co potrafimy zrobić z rzeczywistymi bogactwami tego świata. Nie tymi, które można posiadać, którymi można zarządzać. Bogactwami życia: młodością, przyjaźnią, miłością. To są skarby, które trzeba cenić i chronić”.

Sara Gay-Forden, Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”

Czym jest mądrość? Według mnie to wykorzystywanie posiadanej wiedzy teoretycznej w praktyce. Wiedzę tą zdobywamy przez naukę lub doświadczenie.

Każdy z nas ma jakąś wiedzę. Nie zawsze uda się ją dobrze wykorzystać. Czasem nie mamy możliwości się wykazać. Niekiedy nie jesteśmy na to gotowi. Samo życie…

Istota ludzka jest przewrotna. Gdy byliśmy nastoletnimi dziećmi, myśleliśmy, że jesteśmy tacy dorośli. Każdy nasz pomysł odbieraliśmy jako coś oczywistego i najlepszego. Zachowywaliśmy się jakbyśmy „przejęli wszystkie rozumy”. Mieliśmy wrażenie, że młodość będzie trwała na wieki. Żyliśmy dniem dzisiejszym i nie musieliśmy zastanawiać się nad prozą życia. Rodzice byli naszym sterem i okrętem. My mieliśmy czas na zabawę, przyjaźnie, beztroskę, miłość. Poznawaliśmy prawa rządzące tym światem. Emocje, które nam towarzyszyły były dla nas najważniejsze. Okres ten spędzaliśmy na poszukiwaniu swojej tożsamości.

„[…], gdy jesteśmy młodzi, często nie wiemy jeszcze, czego tak naprawdę pragnie nasze serce. Dręczy nas obawa, że przejdzie nam coś koło nosa, i choć mamy przed sobą całe życie, wydaje nam się, że czas przecieka nam jak piasek przez palce. Boimy się, że jeśli nie zrobimy czegoś od razu, to nie zrobimy tego nigdy”.

Charlotte Link „Dom sióstr”

Przyjaźnie, które wtedy zawieraliśmy, dla każdego oznaczały coś innego. Wynikało, to z tego, że tak bardzo wszyscy różnimy się od siebie. Przyjaźń jest głębszą relacją, w której łączy się bliskość duchowa, emocjonalna wraz z intelektualną. Nie wszyscy do przyjaźni podchodzili w ten sposób. Coś, co dla jednych miało znamiona związku emocjonalnego, opartego na wzajemnych serdecznych relacjach, dla innych było interesem (relacjami, z których czerpali korzyść).

„Przyjaźń jest najtrudniejszą rzeczą na świecie do wyjaśnienia. To nie jest coś, czego nauczysz się w szkole. Ale jeśli nie nauczyłeś się znaczenia przyjaźni, tak naprawdę niczego się nie nauczyłeś”.

Muhammad Ali

Miłość. Niewielu z nas przeżyło prawdziwą miłość. Może nawet przeżyli, ale nie zdawali sobie sprawy, że to była miłość.

Przypomniał mi się cudowny tekst Alana Alexandra Milne z Kubusia Puchatka:

„[…] – A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

-Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”.


W.Odwiedź sklep