Maski | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Maski

Większość z nas nakłada maski na siebie. Robimy to, aby wpasować się w otoczenie. Tym sposobem chronimy się przed zranieniem. Innym pokazujemy taki obraz nas, jaki chcą zobaczyć. Tym samym ukrywamy nasze prawdziwe oblicze.
Wynika to z nieufności. Nie lubimy, gdy ktoś wykorzystuje nasze słabości. Dlatego w każdą znajomość wpisujemy elementy tajemnicy, aby nie musieć wychodzić z naszej strefy komfortu.

Wszystko ulega przemianie, jeśli mamy do czynienia z tzw. przyjaciółmi. Wiemy o sobie wszystko bez względu czy coś jest pozytywne, czy negatywne. Nie wszystko muszą akceptować, ale muszą wykazać się tolerancją.
Witkacy przeszedł w transcendentalny obraz przyjaźni. Nawiązuje do tego w cytacie:

„Ludzie przestali być związani ze sobą banalnością życiowych masek stworami, które wszystko bez reszty o sobie wiedzą. Stawali się raczej jedni dla drugich symbolami tajemnicy częściowej dowolności istnienia”.

Pokazuje to nam, jak bardzo Witkacemu chodzi o wyjście poza byt. Maski są na poziomie doświadczenia ziemskiego, natomiast ponad ludzie są symbolami tajemnicy. Możemy spekulować, co jest ponad? Sądzę, że każdy oczami wyobraźni widzi to inaczej. Póki tego nie doświadczymy, nie możemy być tego świadectwem. Świadectwem naszym będzie zmiana naszego stanu skupienia. Ciało pozostanie tutaj a, nasza świadomość doświadczy transcendencji.

Witkacy. Portret Neny Stachurskiej
Witkacy. Portret Neny Stachurskiej


W.



Odwiedź sklep