Obejrzeliśmy największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Obejrzeliśmy największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego

Przyszedł czas, aby odwiedzić Słupsk, w którym znajduje się największa kolekcja na świecie dzieł Witkacego. Można ją oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego. Zawiera ponad 260 prac artysty, fotografie, rękopisy oraz gros archiwaliów.

Zdumiewające jest to, że Witkacego nigdy nie było w Słupsku. Nie był z tym miejscem związany. Jedyna nić wiążąca to sprzedaż jego twórczości przez rodzinę Teodora Białynickiego-Biruli w 1965 roku. (Witkiewicz przyjaźnił się z Teodorem — zakopiańskim lekarzem, dzięki czemu nagromadził niezłą kolekcję jego twórczości).

Z biegiem lat muzeum dokupowało i rozszerzano imponującą kolekcję Witkiewiczowską.

Doskonale wiecie, że Witkacy eksperymentował z pewnymi substancjami. Jak się zapewne domyślacie lekarzem, który dostarczał środki psychoaktywne, był właśnie Teodor. Znany z organizowania orgiastycznych imprez, na których goście mogli swobodnie spożywać alkohol i narkotyki. Podczas takich seansów uczestnicy byli pod stałą opieką medyczną.

Witkacy za uczestniczenie w nich płacił przyjacielowi swoimi pracami. Teraz już rozumiecie, dlaczego Białyniecki-Birula nazbierał tak pokaźną kolekcję.


W.Odwiedź sklep