Po co nam psychika?
„Ten, który twierdzi, że to wszystko, co tu propaguję, jest niepotrzebnym babraniem się w “nieczystościach” (ta potwornie głupia interpretacja Freuda, która utarła się pewnych sferach półinteligentów), jest podobny temu, który mówi: “Nie umyję zadka po defekacji (wspaniałe słowo!), bo po co mam się dotykać ręką!! – do tego świństwa; co się wysuszy, to się wykruszy, jak mówi staropolskie przysłowie.” Znana zasada: “nie ruszać, żeby nie śmierdziało”, jest u nas stosowana zbyt nagminnie. Nie rozbabrywać, ale rozdrapywać trzeba wszystko, o ile nie chcemy w szybkim tempie stać się społeczeństwem nieudałków psychicznych, umysłowych i społecznych (właśnie) zagwazdrańców”.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Narkotyki. Niemyte dusze
Jak donosi Wikipedia: psychika jest całokształtem cech i procesów wewnętrznych człowieka, związanych z emocjami, intelektem, predyspozycjami i doświadczeniem życiowym. Znajduje się gdzieś głęboko w mózgu, w komórkach nerwowych i połączeniach między nimi.
Od wielu lat każdego dnia są przeprowadzane w różnych miejscach na świecie, badania nad psychiką ludzką. Przypomniał mi się kontrowersyjny eksperyment z roku 1961/1962 nazwany eksperymentem Milgrama. Przeprowadzono go na Uniwersytecie Yale. Tematem było zbadanie uległości wobec autorytetów. Chodziło o zbadanie przyczyn ślepego posłuszeństwa wobec zbrodniczych rozkazów. Jakie czynniki wpłynęły na zwyczajnych ludzi, że dokonywali aktów przemocy w efekcie przeprowadzenia Holocaustu.
Co nas do tego skłania? Ciekawość czy chęć zdobycia wiedzy i władzy nad ludźmi? A może tylko my się liczymy i nikt więcej? Może to wszystko jest tylko iluzją? Bo jak inaczej można wytłumaczyć to, co się dzieje na świecie.
Olga Tokarczuk w „Prowadź swój pług przez kości umarłych” napisała:
„Uważam mianowicie, że ludzka psychika powstała po to, żeby nas obronić przed zobaczeniem prawdy. Żeby nie pozwolić nam na ujrzenie mechanizmu wprost. Psychika to nasz system obronny – dba o to, żebyśmy nigdy nie pojęli tego, co nas otacza. Zajmuje się głównie filtrowaniem informacji, mimo że możliwości naszego mózgu są ogromne. Bo nie dałoby się unieść tej wiedzy. Każda najmniejsza cząstka świata składa się bowiem z cierpienia”.
✥
W.