Samotność w sztuce | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Samotność w sztuce

„Oni nigdy nie będą rozumieli, co to jest malarstwo, w ich pojęciu postać chłopa uprawiającego ziemię, kilka zaoranych bruzd, trochę piasku, trochę morza, czy kawałek nieba nie będą nigdy tematem dla malarza. A motywy te są wprawdzie trudne, ale jednocześnie tak piękne, że warto poświęcić całe życie, aby wyrazić zawartą w nich poezję.”

Vincent van Gogh o krytykach

Patrząc na niesamowitą twórczość van Gogha, dziękuję, że pochylił się nad pięknem natury. Malarz tworzący w nurcie realizmu przede wszystkim jest znany z dzieł postimpresjonistycznych (uwolnienie obrazu od naśladownictwa natury, imitacja). Niezrozumiany za życia, a doceniony po śmierci. Bardzo mi to przypomina twórczość Witkacego, który również był bardzo osamotniony w swojej twórczości. Jego dzieła tak jak u Vincenta zostały docenione dopiero po śmierci.

Artysta musi być bezwzględnie szczery. To co czuje i jak czuje w pewnej chwili, w której w jego umyśle powstaje obraz – to musi on wypowiedzieć bez żadnych zastrzeżeń, żadnych zboczeń, z całą żywiołową bezwzględnością – cynicznie i naiwnie, jak mówił Nietzsche.

WitkacyW.Odwiedź sklep