Tamara Łempicka | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.
  /  Tamara Łempicka

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka na tle swojego atelier - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Tamara Łempicka to najdroższa artystka w historii polskiego malarstwa. Wywodząca się z zamożnej rodziny, już jako dziewczynka opływała w luksusy oraz obcowała z najbardziej wysmakowaną sztuką, w najważniejszych polskich muzeach. Twórczość Tamary, głównie wpisuje się w styl art deco, którego jest powszechnie nazywana Królową

Jednak zgodnie  indywidualną ambicją, stworzyła własny styl, na fundamentach współczesnego jej kubizmu, z odniesieniami do wielkich mistrzów włoskich i niderlandzkich, epoki renesansu. Jej unikatowy styl, zbudowany na pasji do eksperymentowania z różnymi technikami, wyniósł artystkę na szczyty sławy w latach 20./30. XX wieku. Styl art deco, określany mianem jednej z rewolucji, stanowi niejako połączenie tradycji z nowoczesnością, co jest widoczne w charakterystycznej twórczości Łempickiej.

Choć Tamara Łempicka jest znana głównie z malarstwa, znakomicie odnajdywała się też jako projektantka i rysowniczka. Tworzyła między innymi do słynnego Die Dame, magazynowi dedykowanemu nowoczesnym kobietom. 

Słynne dzieło Autoportret w zielonym Bugatti zdobił jedną z okładek pisma. Autoportret stanowił także osobisty manifest artystki, jako kobiety śmiało patrzącej w przyszłość, silnej i niezależnej.

Nie tylko twórczość, a także osobowość Tamary budziła i do dziś budzi silne wrażenia.

Łempicka, prowadząc burzliwe życie, była mistrzynią marki osobistej. Tajemniczość, niedopowiedzenia, a jednocześnie prowokacje, które umiejętnie aranżowała w opinii publicznej, można zaobserwować również w dziełach artystki.

Po II wojnie światowej, Tamara, żyjąc już w Stanach Zjednoczonych, odeszła od swojego rozpoznawalnego stylu na rzecz bardziej współczesnych rozwiązań i eksperymentów malarskich. Malowała do końca swojego życia. Nawet w chwili jej śmierci, na sztalugach pracowni w meksykańskiej rezydencji, znajdował się obraz będący ostatnim aktem malarskim, w odniesieniu do jednego z najsłynniejszych portretów, z których słynęła.

Luksus i elegancja Tamary Łempickiej przejawia się także w unikatowej dostępności towarów z jej logo – osobistej sygnatury z koroną. Wymagają one bowiem licencji rodzinnej firmy i fundacji – Tamara Lempicka Estate, która nadzoruje jakość wykonania produktów, by stanowiły one odzwierciedlenie wysokich standardów Wielkiej Tamary.

 

 zobacz produkty inspirowane Tamarą: