Tamara Łempicka – nagrodzona w Polsce | BazakBal
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Tamara Łempicka – nagrodzona w Polsce

Ostatnie lata należą do Tamary Łempickiej.

Twórczość polskiej artystki powróciła na znaczące wystawy, a jej fascynujące wątki biograficzne wypełniają karty książek i prasy. Wszystko z przyczyny sensacyjnych licytacji jej dzieł!

Na światowych aukcja zaczęły padać tak rekordowe ceny, że Tamarę Łempicką okrzyknięto najdroższą artystką w historii polskiego malarstwa! Jej twórczość skusiła tak sławnych kolekcjonerów dzieł sztuki, jak Madonna, Jack Nicholson i Barbra Streisand!

Pomimo, iż nasza słynna rodaczka tworzyła i znaczną część życia spędziła poza Polską, ojczyzna na zawsze miała szczególne miejsce w jej sercu. Przywiązanie do polskich korzeni Królowej Art Deco potwierdza udział malarki w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku.
Polish General Exhibition, inaczej – PeWuKa to prestiżowa i z rozmachem zorganizowana w Poznaniu impreza wystawiennicza, która trwała aż 138 dni! Przyczyną zorganizowania tak potężnej imprezy, stanowiło dziesięciolecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej celem była prezentacja imponującego dorobku odrodzonego państwa. Wystawa przyciągnęła rzesze chętnych do zwiedzania i w ten sposób uczczenia niepodległości, miliony zwiedzających z całej Polski!

Marisa de Lempicka - Prezeska Tamara de Lempicka Estate

Także, już ceniona wówczas na świecie, Łempicka, zapragnęła wziąć udział w tym prestiżowym wydarzeniu. O znaczeniu jakie miało dla Tamary Łempickiej uczestnictwo w tej wystawie, opowiada z chęcią prawnuczka artystki – Marisa de Lempicka, spadkobierczyni malarki, a także Prezeska Tamara de Lempicka Estate, firmy i fundacji dbającej o dziedzictwo artystki.

Sentymentalna wartość wydarzenia, była dla Tamary tak duża, że Marisa de Lempicka przyjęła zaproszenia z Poznania, by bezpośrednio przekazać tę wiedzę mieszkańcom stolicy Wielkopolski. W tym celu, miały miejsce już trzy osobiste wizyty, mieszkającej na co dzień w Stanach Zjednoczonych, potomkini słynnej malarki.

Pierwsze dwa spotkania organizowane były przez poznańską Fundację Clarté, a wydarzeniom towarzyszyły: wystawy fotografii inspirowane obrazami Tamary, prezentacje pierwszej polskiej powieści czy albumów. Marisa de Lempicka na spotkaniach w Poznaniu przypomina, że na Powszechniej Wystawie Krajowej w 1929 roku, jej prababcia zaprezentowała dwa obrazy, z portret córki – Kizette – pt. Pierwsza Komunia został wówczas nagrodzony.

Łempickiej przyznano wówczas uznaniowy dyplom oraz brązowy medal, który można podziwiać na wystawie stałej w lubelskim Muzeum Narodowym.

B.

Tamara Łempicka - Pierwsza Komunia

Zostaw komentarz