Witkacy i inspiracje
Wystawa bliska memu sercu. Firma Bazakbal wsparła Muzeum Historii Katowic wyprodukowanymi gadżetami oraz bazakbalowymi bluzami w specjalnych cenach. Można je nabyć w sklepie stacjonarnym odwiedzając wystawę.
„Artysta ograniczony do paru elementów codziennego życia, wypranego z wszelkiej dziwności przez automatyzację i nie myślenie o rzeczach wiecznych, będzie duchowym kaleką i nic mu nie pomoże, choćby mieszkał w Sydney czy w Paryżu, bo na to, aby zużytkować w sposób twórczy otoczenie, trzeba mieć w sobie odpowiednie środki myślowe.”
S.I. Witkiewicz
16 grudnia zawitałam do Katowic na wernisaż wystawy „Witkacy i inspiracje”. Przed wejściem do budynku przywitał mnie pomnik Witkacego wyrzeźbiony przez Tomasza Wenklera.
Na wydarzeniu mogliśmy oglądać portrety z kolekcji Teodora Białynickiego – Biruli wraz z wariacjami młodych artystów inspirowanymi Witkacym. Nie mogło oczywiście zabraknąć filmu „Miazmat” (animacja 3D „Kompozycji” z 1922 roku) w reżyserii Klaudiusza Wesołowskiego. W jednym miejscu zebrano prace, które rzadko były wystawiane szerszej publiczności. Dla miłośników mistrza jest to, nie lada gratka.
Gości powitał dyrektor MHK dr Jacek Siebel. Następnie weszli na scenę: prezes Instytutu Witkacego Przemysław Pawlak, witkacolog profesor Janusz Degler, Instytut Witkacego Marek Średniawa oraz kuratorka wystawy Natalia Kruszyna.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzenie wystawy, którą przedstawiała nam pani kurator.
Wśród portretów można było dostrzec Helenę i Teodora Białynickich-Birulów, Zofii Mohuczyny, Stanisława Totwena oraz innych gości orgii narkotycznych zakopiańskiej bohemy.
Patrząc na twórczość młodego Witkiewicza nie mogę się nadziwić jego wyobraźni. Jak wszyscy wiemy bardzo ją wspomagał pewnymi używkami, dostępnymi w tym czasie na świecie. Każdy obraz można analizować i interpretować na wiele sposobów. Za każdym razem odkrywać nowe rzeczy.
„(…) zamrze kiedyś religia, filozofia i sztuka, płynące z jednego źródła: Tajemnicy Istnienia, której odczuwanie i pojmowanie stanie się niewygodne dla społecznie doskonałego, zmechanizowanego człowieka.”
S.I. Witkiewicz
Na wystawie warto przeczytać zaprezentowane listy, dokumenty, cytaty. Reprodukcje fotografii spoglądają na zwiedzających ze ścian. – Ciekawe czy Witkacy patrzy z góry i widzi jak reagujemy wszyscy na jego prace? Czy osiągnął to, co zamierzał? Jedno wiem napewno, nie można przejść obojętnie koło tego co stworzył. Bez względu na to, z jaką dziedziną sztuki mamy do czynienia.
„(…) większa część ludzi patrzy na obrazy z punktu widzenia naturalistycznego i literackiego lub nie zwracając uwagi na całość obrazu, doszukuje się w nim po rzeźbiarsku rzutów poszczególnych przedmiotów na płaszczyznę”
S.I. Witkiewicz
Z okazji tego wydarzenia powstał 200-stronicowy katalog. Do jego powstania przyczynili się: pani kurator Natalia Kruszyna oraz Instytut Witkacego Marek Średniawa
Wszystkich serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów i swoim, do odwiedzenia tej wspaniałej wystawy. Można ją oglądać do 5 marca 2023
Link do muzeum: http://www.mhk.katowice.pl/
W.