Wystawa „The Art of Banksy” | BazakBal | Nowy wymiar sztuki | 100% produkt polski
FACEBOOK

0

  • Brak produktów w koszyku.

Wystawa „The Art of Banksy”

Kim on jest? Czy to jeden człowiek, czy może grupa osób?

Cały świat zastanawia się nad tymi pytaniami. Wielu dziennikarzy goni za tajemniczą osobą, aby jako pierwsi ogłosić światu i wywołać wielką sensację. Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja, że niby odgadnięto jego tożsamość. Czyżby na pewno?

Mistrz street artu. Wszystko, co tworzy, jest przemyślane. Ukazuje nam prawdę, która jest osnuta iluzją. Dlatego jej nie dostrzegamy.

Pokazuje władzę, która nie liczy się ze społeczeństwem, a wręcz działa przeciwko niemu. Obnaża system, przekładając go na język graffiti.

„Graffiti nie zawsze niszczy budynki. W rzeczywistości to jedyna droga, aby poprawić stan wielu z nich. W kilka godzin, z kilkuset puszkami z farbą, mam nadzieję, przekształcimy ciemną, zapomnianą, obskurną dziurę w oazę pięknej sztuki w ciemnej, zapomnianej, obskurnej dziurze”.

Banksy

Udowadnia, że każdy głos się liczy i może stać się potężny. Jeśli zostanie zwielokrotniony. Otrzymamy wtedy siłę, której nie da się zastraszyć i zatrzymać.

„Ludzie, którzy naprawdę niszczą nasze otoczenie, to firmy wywieszające na budynkach i autobusach gigantyczne slogany, zmuszając nas tym samym, abyśmy czuli się jacyś niepełni, dopóki nie kupimy ich produktów…”.

Banksy

Żyjemy w świecie chaosu, kakofonia zgiełku, koszmar idei kierowanych do społeczeństwa przez media, internet, reklamy.

„Każda reklama w przestrzeni publicznej, która nie daje Ci wyboru, czy ją zobaczyć, czy nie, jest Twoja, należy do Ciebie, możesz ją sobie zabrać, przemalować i użyć na nowo…”

Banksy

„Prośba o przyzwolenie jest jak pytanie, czy możesz wziąć sobie kamień, którym ktoś rzucił ci w głowę”

Banksy

W tym wszystkim jesteśmy my ludzie. Kłamstwa, które są do nas kierowane, wprawiają nas w zakłopotanie i osłupienie. Stajemy się łatwym łupem propagandy. Marionetką manipulowaną przez… No właśnie, przez kogo? Ludzi takich jak my?

„Są zbrodnie, które zyskują niewinność, a nawet stają się chwalebne dzięki ich wspaniałości, liczbie i nadmiarowi”.

Banksy

Street art ukazuje nam i obnaża zatęchłe struktury rządzących. Przedstawia ich jako zwykłych aktorów na świata scenie.

„Ludzie, którzy zarządzają naszymi miastami, nie rozumieją graffiti, uważają bowiem, że jeśli coś nie przynosi profitów, to nie ma prawa istnieć…”.

Banksy

Banksy rozpoczął swój manifest od Wielkiej Brytanii. Podobno pochodzi z Bristolu. Swoje działania rozpoczął od końca lat 90. Jego sława po dziś dzień rozbrzmiewa na całym świecie.

„On nie pukał do zamkniętych drzwi świata sztuki. On je wywalił kopniakiem”.

W czerwcu 2021 miałam przyjemność zobaczyć pokaz prac Banksy’ego, który odbył się w Warszawie. Pierwszy raz w Polsce wystawa „The Art of Banksy”. Ponad 100 prac rozmieszczonych na różnych materiałach w zamkniętej przestrzeni.

Niesamowicie wymowne przekazy wywołujące niebywałe emocje. Niektóre prace są tak dosadne, że wywołały we mnie gniew.


W.Odwiedź sklep